materyalim

YÖK'ten Covid-19 Aşısı Ve İlacı İçin 800 Doktoralı Beyin Göçü

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK 100/2000 (YÖK yüzikibin) Doktora Projesi kapsamındaki 800 doktora yapan beyin gücünün, Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı yürütülecek Ar-Ge, aşı ve ilaç gibi çalışmalara katkı vermek üzere hazır olduğunu bildirdi.

YÖK'TEN Covid-19 Aşısı Ve İlacı İçin 800 Doktoralı Beyin Göçü

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK 100/2000 (YÖK yüzikibin) Doktora Projesi kapsamındaki 800 doktora yapan beyin gücünün, Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı yürütülecek Ar-Ge, aşı ve ilaç gibi çalışmalara katkı vermek üzere hazır olduğunu bildirdi.

YÖK Başkanı Saraç, yaptığı açıklamada, “Yeni YÖK”ün ilk kez 2016-2017 akademik yılında hayata geçirdiği YÖK 100/2000 Doktora Projesi kapsamında, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu 100 öncelikli tematik alanda doktora yapan öğrenci sayısının 4 bin 700'e ulaştığını ifade etti.

Öğrencilerin yaklaşık 800'ünün üniversitelerde, özel sektörde ve kamu kurumlarında istihdam edildiğini aktaran Saraç, "Bursiyerlerin yüzde 60'ı fen ve mühendislik bilimleri ve mimarlık, yüzde 20'si sosyal bilimler, yüzde 20'si sağlık bilimleri ile ilgili alt alanlarda eğitimlerine devam ediyor." bilgisini verdi.

YÖK 100/2000 Doktora Projesi'nin en önemli özelliğinin Türkiye için kritik öneme sahip stratejik projeleri için yetişmiş insan gücünü hazırlamak olduğunu anlatan Saraç, bu sürede burs programına daha önce Türkiye'nin otomobili ve savunma sanayisi alanlarında yeni bilim alanları eklendiğini hatırlattı.

Dünya genelinde yaşanan Kovid-19 salgınına karşı Türkiye'deki üniversitelerde ve sağlık birimlerinde pek çok bilimsel çalışmanın başlatıldığını dile getiren Saraç, "YÖK 100/2000 Doktora Projesi kapsamındaki 800 doktora yapan beyin gücü, Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı yürütülecek Ar-Ge, aşı, ilaç çalışmalarına katkı vermek üzere hazır." dedi.

Saraç, doktora yapanların alıştığı alanlara ilişkin şu bilgileri verdi: "Bursiyerlerimizden yaklaşık 300'ü aşı ve ilaç çalışmaları alanında, 84'ü genom çalışmalarında, 84'ü moleküler onkolojide, 63'ü biyomedikal ve biyomedikal teknolojilerde, 46'sı moleküler patolojide, 41'i moleküler biyoloji ve genetikte, 34'ü metobolizma ve kronik hastalıklarda, 23'ü kök hücre çalışmalarında doktoralarını yürütüyor. Toksikoloji, hastane enfeksiyonlarını önleme, tümör immünolojisi, rejeneratif tıp, klinik eczacılık, epidemiyoloji, yaşlılık çalışmaları, tamamlayıcı tıp, çalışanı koruyucu malzemeler, immunoloji, fizyopatoloji, nörogenetik ve yaşlılık çalışmaları da diğer bilim alanlarımız arasında bulunuyor."

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, "YÖK 100/2000 Doktora bursiyerlerinin Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) koordinasyonunda kurulacak Kovid-19 Tanı Merkezleri Projesi'ne de katkı verecek." dedi.

Türkiye'nin doktoralı beyin gücü, YÖK'ten aldıkları 2 bin 450 liranın yanı sıra bu projeden de aylık 3 bin 700 lira daha burs alabilecekler.

​Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Tarihi 06 Mayıs 2020, Çarşamba 463

AraçlarAraçlar

Akademik İlanlarAkademik İlanlar

Üniversitelerin Yayınladığı Akademik İlanlar

Pratik BilgilerPratik Bilgiler

Ösym'nin Düzenlediği Sınavlar Hakkında Bilgiler

Sınav TarihleriSınav Tarihleri

Ösym'nin Düzenlediği Sınav Tarihleri

Türkçe KelimelerTürkçe Kelimeler

Türkçede En Çok Karıştırılan Kelimeler ve Doğruları

ÖğretmenÖğretmen

Öğretmenlik ve Atamalar Hakkında Son Gelişmeler